Колекторські агентства зобов'язані діяти в рамках цивільного та кримінального законодавства, тобто їм заборонено: погрожувати, принижувати, ображати, обмовляти та здійснювати інші протиправні дії проти позичальника.
Якщо колектори погрожують боржнику, його поручителю або родичам, слід:
- звернутися в банк, який найняв колекторів, з повідомленням про погрози;
- написати заяву в поліцію про вимагання примусового виконання цивільно-правових зобов'язань.
До розмови з представником колекторської служби необхідно приступати тільки після того, як він дасть відомості про себе: прізвище, ім'я, по батькові, посаду, компанію (яку він представляє), телефон (за яким з ним можна зв'язатися) та банк (який звернувся до колекторів для стягнення боргу). Також обов'язково дізнайтеся точну суму боргу. Якщо хоча б один з озвучених вище пунктів колектор відмовився озвучувати, можете не вести з ним розмову.
Обов'язково ввімкніть на телефоні функцію запису розмови, яка може стати в пригоді у суді, якщо колектор почне погрожувати. При цьому попередьте його, що ви ведете запис. Під час розмови не розголошуйте ніякої інформації. Колектори можуть різними способами намагатися добитися від вас відомостей про родичів, друзів або майно, яким ви володієте. На подібні питання відповідати не варто, заявивши, що це справи не стосується.
Обов'язково зв'яжіться з банком, щоб дізнатися, чи дійсно ваш борг переданий колекторам (звернення бажано подавати в письмовій формі) Якщо ви вважаєте, що дії колекторів вийшли за рамки закону – то сміливо викликайте поліцію (наприклад, якщо вони без вашої згоди потрапили на територію вашого домоволодіння). Ніколи не пускайте колекторів у свою оселю, на це ви маєте повне право.
Якщо колектори насильно зайшли у квартиру, можна викликати поліцію. Таким же чином необхідно діяти, якщо вони конфіскували майно, заявивши, що віддадуть його тільки після погашення боргу.
Необхідно також юридично грамотно відповідати на листи колекторів. Боржнику, якому колектори регулярно шлють листи, слід найняти юриста, який допоможе скласти грамотну з юридичної точки зору відповідь.
Ні в якому разі не підписуйте ніяких паперів, які надають співробітники колекторських служб. Також не називайте колекторам терміни, протягом яких ви погоджуєтесь відшкодувати кредит. Намагайтеся зводити розмови до загальних фраз, заявляючи, що ви готові заплатити заборгованість, але трохи пізніше, при цьому, не уточнюючи суми.
Запитайте у колекторів інформацію про те, на якій підставі вони до вас звернулися. Якщо банк перевідступив ваш борг співробітникам колекторської служби, попросіть їх вислати вам копію відповідного договору.